ArabicEnglishTurkish
okul çağı beslenme
Beslenme Kas 21
Diyetisyen Begüm ŞENOCAK 0 Yorum

Okul Çağı Beslenme

Okul Cagi Beslenme 300x205, Kapıda Yemek Servisi - Fit ve HafifOkula yeni başlayan ya da başlamış üst sınıflarda olan birçok öğrenci okulda yeme alışkanlıkları konusunda arkadaşlarından, sosyal medyadan ya da reklamlardan etkilenebiliyorlar. Özellikle 6-12 yaş aralığında yer alan çocuklar büyüme dönemlerinin en önemli zamanında günün büyük bir kısmını ebeveynlerinden uzakta geçiriyor. Bu yaş aralığı özellikle yetişkinlik dönemi hastalıklarının (şişmanlık, diş çürükleri, diyabet, enfeksiyon gibi) önlenmesi açısından atılacak adımlar için de temel oluşturduğu için Kapıda Yemek Servisi Fit ve Hafif ailesi olarak önemini vurgulamak, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çocuğumuzun yeterli, dengeli, ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğesi gereksinimlerine uygun beslenmesini sağlamak ve besin çeşitliliğini artırmak için her gün 5 ana besin grubundan yeterli miktarlarda tükettiğinden emin olmalı ve buna yönelik çocuğumuza tüketimi basit ara öğünler hazırlamalıyız.

Süt ve süt ürünleri gelişim dönemindeki çocuklar için kalsiyum, fosfor ve proteinin önemli bir kaynağıdır.  Örneğin sabahları bir bardak süt, öğle ve akşam öğünlerinde yemeğin yanında birer kâse yoğurt tüketmesini sağlayabiliriz.

Et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller güçlü kas ve kan yapımı için gerekli olan demir, B vitaminleri ve çoğu minerallerin kaynağıdır. Bu sebeple örneğin sabahları bir tane yumurta, öğle veya akşam öğünlerinde 2-3 ızgara köfte, ızgara tavuk tüketmesi için teşvik edebiliriz.

Sebzeler ve meyveler A, C vitamini, potasyum ve posa kaynağıdır. Örneğin öğle veya akşam bir porsiyon sebze yemeği ve salata ara öğünlerde bir adet elma, çilek, şeftali gibi meyveleri tüketmesi için eğlenceli ve renkli tabaklar hazırlayabiliriz.

Ekmek, pilav, makarna ve diğer tahıllar; karbonhidrat, B vitamini, demir, mineral ve posa içerir. Çocukların günlük aktiviteleri için gereken enerjiyi sağlar. Tüketiminde aşırıya kaçılmamalı, porsiyonlar kontrol altında tutulmalı ve tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

Okul yolunu tutan gelişim çağındaki öğrencilerimizin beslenme çantasına sağlıklı tercihler olarak, sevdiği bir peynir ile hazırlanmış bol yeşillikli soğuk sandviç + süt ya da tahıllı ekmek arası köfte + ev sıkımı meyve suyu ya da tahıllı undan krep dürüm + meyve dilimleri + çiğ kuruyemiş ekleyebiliriz.

 

Diyetisyen Begüm ŞENOCAK