ArabicEnglishTurkish
Beslenme Kas 10
Diyetisyen Tutku SULUDERE 0 Yorum

Leptin hormonu bize “doydum, bu kadar yemek yeter” dedirten ve yemek yeme aktivitemizi sonlandırmamıza neden olan hormondur.

Leptin Direnci, Kapıda Yemek Servisi - Fit ve Hafif

Kan leptin seviyesi gece 24’te en yüksek seviyededir, sabaha karşı giderek azalır 9:00-12:00 arasında ise en düşük seviyededir; o nedenle sabah 9’ dan itibaren acıkırız.

Leptin gün içinde daha enerjik olmamızı sağlar. Uykusuzluk leptin salgılanmasını azaltırken duygusal stresler, obezite, yüksek insülin seviyeleri leptini arttırmaktadır.

Obezitede leptin hassasiyeti azalarak yüksek enerji deposuna rağmen artmış bir iştah vardır. Yağ depolarının düzenlenmesinde, kandaki leptin seviyesinin yanı sıra, leptin sinyalini alan beynin iştah merkezindeki leptin reseptörleri de önemlidir.

Obezlerde artmış yağ dokusundan fazlaca leptin salgılanmaktadır. Ancak bu artmış leptin beyinde iştah merkezindeki hücrelerdeki leptin algılayıcı reseptörlerin azalmasına neden olmaktadır. Böylece ortamda fazla leptin olmasına rağmen leptinin yağ yakıcı ve iştahı kapatıcı sinyali hücrelere ulaşamamaktadır, bu duruma “leptin direnci’’ denir.

 

 

                                                                                              DİYETİSYEN TUTKU SULUDERE