Beslenme Kas 10
Diyetisyen Tutku SULUDERE 0 Yorum

Eyvah Kilo Vermem Durdu 300x200, Kapıda Yemek Servisi - Fit ve HafifBazal metabolizma hızı (BMH), vücut herhangi bir aktivite halinde değilken yaktığı enerjiye denir.
Bazal metabolizma hızını yaş, cinsiyet, boy kilo, vücuttaki kas miktarı, endokrin bezlerinin çalışması, adet dönemi ve hamilelik, uyku durumu etkileyen etmenlerdir.
Ağırlık kaybı sırasında bazal metabolizma hızı, adaptasyon nedeniyle %20 kadar düşer. Buna bağlı olarak kilo kaybı oranı azalır.
Azalan BMH ile birlikte kilo vermenin azalmasına, hatta durmasına ‘’PLATO ETKİSİ’’ denir.

 

 

Vücut kendini uzun süre sabit kaldığı bir kiloda rahat hisseder ve bunun değişmesini istemez. Hatta siz kilo vermeye başladığınızda hayatta kalma mekanizmaları tetiklenir ve kilo kaybınızı önlemek için çalışmaya başlar. Bu duruma ise “Set Point Theory” denir. Siz ne kadar sağlıklı olmaya çalışsanız ve kilo verseniz de, vücudunuz bir şeylerin ters gittiğini düşünmekte ve ona engel olmaya çalışmaktadır. Ne kadar fazla kilonuz olduğuna bakılmaksızın, kilo verdiğinizde vücudunuz ölüme doğru gittiğini düşünür ve sizi hayatta tutmaya çabalar.

 

KİLO KAYBININ DURMASININ BİRÇOK FARKLI NEDENİDE MEVCUTTUR.

İNSÜLİN DİRENCİ, LEPTİN DİRENCİ İLE İLGİLİ YAZILARIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

                                                                                                                              DİYETİSYEN TUTKU SULUDERE

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.