ArabicEnglishTurkish
Beslenme Eyl 07
Diyetisyen Begüm ŞENOCAK 0 Yorum

Eat Small Portions 300x200, Kapıda Yemek Servisi - Fit ve HafifBelirli bir yemekten; bir kişiye verilmiş, belirli miktara porsiyon diyoruz. Doğru porsiyon kontrolü için tabağımızı küçültmek, el büyüklüğümüzle gıdaları ölçmek, yemekleri yavaş yemek, yiyecek günlüğü tutmak gibi küçük ama etkili yöntemler bize yol gösterebilir. Örneğin, büyük tip tabak kullanmak yiyecekleri daha küçük görmemize ve genellikle aşırı yememize yol açarken, bunun yanı sıra küçük bir tabaktan yemek yediğimizde de kendimizi tok hissetmemiz çok muhtemeldir.

Porsiyon kontrolü ile ihtiyacımızdan fazla enerji alımını önleyerek kilo almayı engellememiz mümkün. Kilo kontrolü dışında, porsiyon kontrolünün diğer bir faydası ise tek tip beslenmeyi önleyerek tabaklarımızı sağlıklı beslenme modeline uygun bir hale getirebilmemizdir.

Bu noktada asıl dikkat etmemiz gereken konu ise kalorisi düşük olan besinleri, nasılsa düşük enerjili diye düşünüp büyük porsiyonlarda tüketmememiz gerektiğidir. Kalorisi düşük olan besinler de yüksek miktarda tüketildiğinde ekstra enerji ve ekstra kilo olarak vücudumuza geri dönmektedir.

Uzman diyetisyenler eşliğinde size özel planlanmış beslenme programı ile kendinizi daha zinde hissetmek isterseniz Fit ve Hafif ailesi olarak sizlere bir telefon kadar yakınız.